Materyallerin Efendisi

Rado saatleri ne kadar sağlamdır?

Bu, saatin yapıldığı materyale bağlıdır. Rado’da Vickers skalasını kullanarak sağlamlığı ölçeriz. En yüksek değer, en sağlam materyalleri gösterir. Doğal elmas, 10.000 Vickers değeriyle en sağlam cisimdir. İleri teknoloji seramik yaklaşık olarak 1.250 Vickers derecesine sahiptir. Ceramos, yaklaşık 1.400 Vickers’dır ve ultra hafif ileri teknoloji seramik neredeyse aynıdır. Saatlerimiz sağlamdır; fakat yok edilemez değildir. Hassas bir aygıt olarak, Rado saatinize diğer yüksek değerli eşyalar ile aynı özeni göstermenizi tavsiye ederiz. Rado saatinizi düşürürseniz, kırılabilir.

 Rado çizilmeye dayanıklı cam kullanıyor mu?

Rado’da tüm saatlerimizde standart olarak safir kristal kullanıyoruz. Safir kristal 2.500 Vickers sertlik derecesine sahiptir ve mineral veya akrilik camdan daha fazla çizilmeye karşı dayanıklıdır. Çok sağlam olduğu halde, yok edilemez değildir. İleri teknoloji seramik gibi, sert veya safirden daha sert materyaller tarafından çizilebilir. Bu sebeple, tırnak törpüsü, granit veya kum gibi objeler veya bu son derece sağlam malzemelerin taneciklerini içeren materyallerin tümüyle temasından kaçınmalısınız.

İleri teknoloji seramik çizilmeye karşı dayanıklı mıdır?

İlk olarak, çizilmeye dayanıklı dediğimizde, ne anlama geldiğini açıklayalım. Rado’da, çizilmeye dayanıklı demek “normal günlük kullanımla gerçekleşen çizilmeye karşı koyabilmesi” anlamına gelmektedir. Bu durumda, Rado ileri teknoloji seramik çizilmeye karşı dayanıklılığın çok ileri bir seviyesidir. Yine de, sert veya ileri teknoloji seramikten daha sert materyaller ile temasa geçerse, çizilme riski vardır. Tırnak törpüsü, granit veya kum gibi objeler veya materyallerde bu tür tanecikler bulunur. Saatinize özen göstermenizi ve diğer son derece sert materyaller ile temasa geçebilecek durumlarda kullanmaktan kaçınmanızı öneririz.