Ben ve Rado'm

Bir Rado saatin gerçek olduğunu nasıl anlayabilirim?

Bir Rado saatin %100 gerçek olduğundan emin olmanın tek yolu, onu yetkili bir Rado bayisinden, doğrudan Rado online mağazalarımızdan veya güvenilir online perakende ortaklarımızdan satın almaktır. Her yeni Rado saat, Rado tarafından hazırlanmış, satın alınan tarihte kaşeli ve imzalı olması gereken bir garanti kartı ile birlikte gelir. Halihazırda bir Rado saatiniz varsa, yetkili bir Rado bayisi veya Rado Servis Merkezi, saatin gerçek bir Rado olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Saatim durdu, ne yapmalıyım?

Bu, saatinizin kuvars veya otomatik mekanizmaya sahip olmasına göre değişir. Bunu hızlı ve kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Çoğu Rado otomatik saatin kadranında “otomatik” yazısı bulunur. Eğer saatiniz mekanizmasını görmenizi sağlayan şeffaf bir arka kasaya sahipse, bu otomatik bir saattir. Otomatik bir saat durursa, makineyi sarmak için kurma kolunu kullanarak ve kolunuza takarak tekrar başlatabilirsiniz. Kuvars saatler pil ile çalışır. Bir kuvars saatin çalışması durduğunda, pili derhal yetkili bir Rado Servis Merkezi tarafından değiştirilmelidir. Bu arada, EOL (pil ömrünün sonu) fonksiyonuna sahip kuvars saatler, pilin bittiğini göstermek için saniye ibresini kullanır: 4 saniyelik aralıklarla ileri atlayarak pilin değiştirilmesi gerektiğini size hatırlatır.

Rado’mun her zaman dakik olduğundan nasıl emin olabilirim?

Saatinizin her 5 ila 7 yılda bir tam donanımlı servis aldığından emin olun ve manyetik alan ile temasından kaçının. Rado’nuzdaki mekanizma bir NivachronTM saat yayı ile donatılmışsa, saatiniz manyetik alanlara karşı mükemmel korunur. 

Rado’m ile ilgili en önemli belgeler nelerdir?

24 ay geçerli satış garantisi veya servis garantisini saklayın. İhtiyacınız olduğu takdirde kullanım talimatının bir kopyasını da bulundurmalısınız.

Saatimin bakımı nerede yapılabilir?

Rado, dünya çapında güvenilir hizmet sağlayan birçok yetkili Rado Servis Merkezi’nin yanı sıra geniş bir uluslararası yetkili perakende satış ağına sahiptir. Size en yakın Rado Servis Merkezi’ni bulmak için buraya tıklayın .

Yedek parçaların ücreti ne kadardır?

Orijinal Rado parçaları değişimi, her saatin bireysel durumuna bağlıdır. Rado saatiniz için orijinal Rado yedek parçaları ücretlerini öğrenmek için, lütfen bölgenizdeki yetkili Rado Servis Merkezi ile iletişime geçin. Rado, sadece kalite ve teknik eğitim açısından katı gereksinimlerimizi karşılayan sertifikalı bayilere ve Servis Merkezleri'ne yedek parçalar satmaktadır.

Cildimin bazı metallere karşı alerjik reaksiyonu var. Hâlâ bir Rado saat takabilir miyim?

Evet! Örneğin, ileri teknoloji seramiğimiz cilt dostudur ve nikele karşı alerjik reaksiyon gösterebilen kişiler tarafından çok beğenilir. Metale alerjisi olan kişiler için tamamen ileri teknoloji seramikten yapılan saatlerimizi öneriyoruz. Genel olarak ürünlerimizin cilt dostu olması önemlidir. Bu nedenle AB’nin REACH yönetmeliğine sıkı sıkıya uyuyoruz ve ürünlerimizden herhangi birine karşı alerjik reaksiyon riskini en aza indirmek için büyük bir çaba sarf ediyoruz.

Saatim için yedek parça alabilir miyim?

Yedek parçalarımızı bireysel müşterilerimize değil; yalnızca yetkili servis ortaklarımıza satıyoruz. Bu, Rado yedek parçalarını kullananların, makine, alet kalitesi ve altyapı açısından kesin olarak tanımlanmış kriterlerimizi karşılamasını; personelinin parça değişimi için uygun eğitime sahip olmasını, sağlar. Yetkili Rado Servis Merkezleri’nin bir listesini burada bulabilirsiniz.

Saatimdeki pilin değişmesi gerekiyor. Ne yapmalıyım?

Yetkili bir Rado Servis Merkezi’ne gitmenizi önemle tavsiye ederiz. Bu sayede pilin doğru bir şekilde değiştirildiğini garantiye alınır ve diğer her şeyin çalışır durumda olduğundan emin olmak için saat kontrol edilebilir. Bir pil değişimi sırasında, saatinizin doğru bir şekilde sızdırmazlığından emin olmak için suya dayanıklılığı da test edilir. Saatinizde pil değişimini nerede yapacağınıza dair bilgi almak için Servis Merkezi bulucuyu kullanarak size en yakın Rado Servis Merkezi’yle iletişime geçebilirsiniz.

Saatim ne sıklıkla servise ihtiyaç duyar?

Yüksek hassasiyete sahip diğer tüm araçlar gibi, kusursuz çalıştıklarından emin olmak için saat mekanizmalarının düzenli olarak bakımı yapılmalıdır. Bu tamamen saat modeline, iklime, saat sahibi tarafından gösterilen özene ve kullanım alışkanlıklarına bağlı olduğundan, kesin bakım aralıklarını belirleyemiyoruz. Bir saat makinesinin bakım kılavuzu yaklaşık 5 ila 7 yıl arasındadır. Sorularınız veya endişeleriniz varsa, daha fazla bilgi için size en yakın yetkili Rado bayisi veya bir değerlendirme için size en yakın Rado Servis Merkezi ​​​​​​​ile iletişime geçmenizi öneririz.

Bir saat pili ne kadar dayanır?

Bir pil, saat makinesi türüne ve çeşitli fonksiyonlarına güç sağlamak için gereken enerjiye göre, en az 30 ay dayanmalıdır. Örneğin, bir kronograf sadece saatleri ve dakikaları gösteren bir saate göre daha fazla enerji harcar. Pil artık çalışmadığında, yetkili bir Rado Servis Merkezi ’nde değiştirilmelidir.

Rado saatler suya dayanıklı mıdır?

Rado saatler, minimum 3 bara (30 metre) kadar suya dayanıklıdır. Rado’da, öncelikle su direncini basınç (bar) cinsinden ölçeriz. Çünkü bu, saatin suya dayanma kabiliyetinin daha doğru bir yansımasıdır. En az 10 bar (100 metre) su basıncına dayanıklı olmadığı veya dalgıç saati olarak sertifikalandırılmadığı sürece, Rado’nuza su içerisinde ve su çevresinde dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Kurma kolu açıksa, itici kullanılıyorsa, suya daldığınız veya atladığınızda tavsiye edilen basıncın miktarını aşarsanız, saatiniz hasar alabilir. Suya dayanıklılığın kalıcı bir durum olmadığını bilmek de önemlidir. Saatiniz, en az 12 ayda bir yetkili bir Rado Servis Merkezi’ nde kontrol edilmelidir.

Saatimi nasıl temizlemeliyim?

Saatinizi sabunlu su veya mikrofiber bez ile düzenli olarak temizleyin.

Rado değerleme yapıyor mu?

Hayır. Saatiniz için adil bir piyasa değeri belirlemek için, kaliteli saatler ve mücevher konusunda profesyonelleşmiş bir değerleme uzmanına danışmanızı öneririz.

Saatim zamanı geri veya ileri gösteriyor. Ne yapmalıyım?

Bunun olası bir nedeni, saatiniz manyetizmden etkilenmiş olmasıdır. Manyetik alanlar, günlük nesnelerde her yerdedir; bilgisayarlar, televizyonlar, buzdolapları, el çantalarındaki manyetik tutturucular, mücevher gibi örnekler bunlardan sadece birkaçıdır. Bir kuvars saat manyetik bir alan ile temas kurarsa durabilir. Manyetik kaynak uzaklaştırıldığında, saat tekrar çalışmaya başlar. Bu daha sonra saatin yavaş çalışması olarak algılanabilir. Bu durumda, yalnızca zamanı sıfırlamak gerekir. Mekanik bir saatte hareket halindeki çelik bileşenler manyetize olabilir ve bu da saatin genellikle çok daha hızlı çalışmasıyla sonuçlanabilir. İyi haber, bu kalıcı bir durum değildir. Eğer mekanik saatinizin manyetizmden etkilendiğini düşünüyorsanız, Rado Servis Merkezi'niz saatinizi demanyetize etmek için özel bir araç kullanabilir. Bu sadece birkaç saniye alacaktır, ardından, saatiniz tekrar kusursuz bir şekilde çalışacaktır.

Rado'ma nasıl bakmalıyım?

Lüks bir ürün olarak, Rado’nuza özenli ve dikkatli bakılmalıdır. Saatin içine veya dışına zarar verebilecek darbelerden, sarsıntılardan ve düşmelerden kaçının. Tırnak törpüsü, granit veya kum gibi objeler ve malzemelerle temasından kaçının. Bunlar, paslanmaz çelik ve en sert Rado materyallerini bile çizebilen tanecikler içerir.

Deri kayışımın dayanıklılığı ne kadardır?

Kaliteli deri kayışlar kullanım alışkanlıklarınıza göre 6 ve 12 ay arasında dayanıklılık gösterir. Deri, doğal olarak zamanla eskir ve yıpranır. Deri kayışınız yıprandığında, saatin baş kısmına bir zarar gelmemesi için derhal değiştirilmelidir. Kayışlarımız için kaliteli deri kullanırken, su, kozmetik ürünler parfüm ve aşırı soğuk veya güçlü güneş ışığı ile temasından kaçınarak deri kayışınızın korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir Rado saat servisi ücreti ne kadardır?

Her saatin bireysel durumuna göre farklılık gösterir. Rado’nuzun servis ücretlerini öğrenmek için, lütfen bölgenizdeki yetkili Rado Servis Merkezi ile iletişime geçin.

Rado’mun suya dayanıklı olduğundan nasıl emin olabilirim?

Saatinizi yıllık bir suya dayanıklılık testine gönderin. Servis Merkezi bulucuyu kullanarak size en yakın Rado Servis Merkezi’ni bulabilirsiniz.